Jak pečovat o historickou budovu – roubené konstrukce
V říjnu 2013 se v Litomyšli uskutečnil workshop Jak pečovat o historickou budovu. Workshop byl zaměřen na problematiku roubených konstrukcí a roubených staveb. Akce se konala v rámci projektu Ars Regio Civitas a pořádala ho Fakulta restaurování Univerzita Pardubice.
Workshop byl určen pro laickou veřejnost – pro majitele a uživatele roubených domů a chalup, kteří měli jedinečnou příležitost se dozvědět vše, co souvisí s údržbou, sanací, obnovou a restaurováním roubených konstrukcí. V dopoledním bloku zazněly přednášky lektorů workshopu, kterými byli: Luboš Machačko, restaurátor, Tomáš Filouš, archtekt, a Pavel Nešťák, tesař a truhlář. Po nečekaně dlouhém diskuzním bloku následovala exkurze do zrekonstruované památkově chráněné roubené chalupy v Litomyšli „na Líbánkách“, kde se účastníci seznámili s postupem rekonstrukčních prací od A do Z, to znamená od záměru po finální realizaci.
O úspěšnosti setkání nejlépe vypovídá i skutečnost, že nikdo nespěchal domů a živá diskuze mezi účastníky probíhala v roubence nad čajem a koláči ještě dlouho po ukončení programu. Organizátoři věří, podpořeni mocnou pozitivní odezvou, že se podobnou akci podaří uskutečnit i v dalším kalendářním roce.
Za organizátory workshopu Luboš Machačko.
97. / vloženo 17. listopadu 2013
Vážení kamarádi a kolegové, jménem organizátorů si Vás dovoluji pozvat na letošní konferenci Arte-fakt: Restaurování a ochrana uměleckých děl 2013 s podtitulem: Kniha a knižní vazba. Konference se koná 28. listopadu opět v GASKu v Kutné Hoře. I tento rok nás čeká nabitý program:
1. konference
2. panelová diskuze
3. vernisáž výstavy Jakuba Ďoubala
4. členská schůze
a mezi tím vším bohaté občerstvení!
Rád bych apeloval na všechny členy sdružení: Přijeďte na tuto interesantní akci, neboť po skončení konference, tj. v 15:30 hod proběhne ČLENSKÁ SCHŮZE, na které letos budeme, mj. volit VÝKONNÝ VÝBOR. Nepropásněte tuto příležitost ovlivnit na další tři roky dění v našem sdružení! Jde o jediné volby, po kterých voliči necítí kocovinu.....My nejsme jako ONI. Makáme:):):) Zdraví Luboš Machačko.
96. / vloženo 14. listopadu 2013
Konference sdružení Arte-fakt – Restaurování a ochrana uměleckých děl 2013 – Kniha a knižní vazba
28. listopadu, konferenční sál Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře.
PROGRAM KONFERENCE (ke stažení)
9:00–10:00 Registrace
10:00–10:15 Zahájení konference / Úvodní slovo / Mgr. Luboš Machačko (Arte-fakt, o.s.), Ing. Karol Bayer (děkan FR UPa)
10:15–10:45 Výroba, rekonstrukce, restaurování a konzervace kovových prvků
na historických knižních vazbách / MgA. Karina Černá Sojková (FR UPa)
10:45–11:15 Měkké vazby s vyztuženým hřbetem a jejich poškození / MgA. Karel Křenek (NK ČR)
11:15–12:00 Coffee brake
12:00–12:30 Restaurování knihy a knižní vazby – otázky k oboru / Mgr. et BcA. Radomír Slovik (FR UPa)
12:30–13:00 VEPA – Věda pro papírové artefakty / Dr. Ing. Michal Ďurovič (NA ČR)
13:00–13:30 Knihvazačská dílna olomouckých kartuziánů / Mgr. Jiří Glonek (VKOL)
13:30–13:45 Knižní dary pro františkány v Moravské Třebové / Mgr. Vladislava Říhová, PhD. (FR UPa)
13:45–13:50 Pozvánka na aktuálně probíhající výstavy v GASK / Mgr. Kateřina Ďoubalová (GASK)
95. / vloženo 30.října 2013
Jakub Ďoubal, Fakulta restaurování UPa a občanské sdružení Arte-fakt
Vás zve na výstavu Restaurování kamenných památek v Kutné Hoře.
Výstava představí výběr nejzajímavějších restaurátorských akcí na sochařských památkách v Kutné Hoře, realizovaných v průběhu restaurátorské a pedagogické činnosti Jakuba Ďoubala. Autor výstavy působí v kutnohorském regionu více jak deset let a v průběhu své práce měl možnost podílet se na obnově celé řady významných památkových objektů. K nejvýznamnějším realizacím patří spolupráce na restaurování vnějšího pláště chrámu sv. Barbory, spolupráce na restaurování galerie sousoší před Jezuitskou kolejí nebo vedení restaurátorských prací na Kamenné kašně. Kromě těchto velkých projektů autor výstavy restauroval celou řadu menších památek v Kutné Hoře a okolí. Výstava představí průběh restaurátorských prací na vybraných kamenných památkách a umožní tak nahlédnout na významná umělecká díla regionu v trochu jiné perspektivě.
Mgr. art Jakub Ďoubal http://www.restaurovanisoch.cz
94. / vloženo 30.října 2013
Seminář Fakulty restaurování Univerzity Pardubice – 20 let výuky restaurování v Litomyšli
Odborné setkání pořádá Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci se Společností pro technologie ochrany památek. Koná se v pátek 1. 11. 2013 od 10 h v Konírně Nostického paláce, Maltézské nám. 1, Praha 1 – Malá Strana. Na semináři krátce představí náplň své činnosti jednotlivé ateliéry a katedry Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Kromě výukových aktivit budou prezentovány i některé významnější restaurátorské akce a výzkumné projekty, na kterých se fakulta v posledních letech podílela. Seminář je určen pracovníkům památkových ústavů, muzeí, pedagogům, studentům středních odborných škol, gymnázií a dalším zájemcům o vzdělávání v oboru restaurování a konzervování památek.
program zde
93 / vloženo 26. srpna 2013
Pozvánka na workshop:
Hlína jako tradiční stavební materiál II – 14. září 2013 Budislav u Litomyšle
Jde o velmi interesantní a zábavnou akci, kterou pořádá Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování Litomyšl v rámci projektu ARS REGIO CIVITAS. Akce se koná v Budislavi u Litomyšle (Kamenné sedliště) a je určena pro ty z Vás, kteří se chtějí dozvědět něco o hlíně a její funkci v tradiční lidové architektuře, chtějí se seznámit s hliněnými omítkami, jejich druhy, přípravou a použitím. Chtějí si vyzkoušet práci se základními jádrovými omítkami, s jemnými štukovými omítkami a speciálními barevnými závěrečnými omítkami PICAS ART. A také se nebojí smočit ruce do hlíny a na vlastní kůži poznat že TO JE HLÍNA! Přijeďte, těšíme se na Vás! O náplň kurzu se stará: Luboš Machačko. O Vaše pohodlí a žaludky: Lenka Machačková a Eva Novotná Pozor! Kapacita míst omezena! V případě zájmu se, prosím, co nejdříve nahlašte paní Evě Novotné na e-mail: eva.novotna@upce.cz
A největší lákadlo na závěr...vstup na akci je zcela ZDARMA!!!
92. / vloženo 3. července 2013
zde ke stažení přihláška na konferenci sdružení Arte-fakt
Restaurování a ochrana uměleckých děl 2013 – Kniha a knižní vazba
28. 11. 2013 – konferenční sál GASK, Kutná Hora
vyplněný formulář zasílejte na: Radomir.Slovik@upce.cz
91. / vloženo 30. dubna 2013
Příprava nového Památkového zákona jde do finále?
V těchto dnech vrcholí příprava nového památkového zákona. Dokument v paragrafovaném znění by měl být předložen už v září tohoto roku. Relevantní dokumenty jsou k nahlédnutí na webu MKČR. V pracovní komisi náměstkyně ministryně kultury PhDr. Anny Matouškové sedí člen našeho sdružení Mgr. art. Jakub Ďoubal, na kterého se můžete obrátit v případě dotazů či připomínek.
90. / vloženo 26. dubna 2013
VÝZVA K ÚČASTI:
Restaurování a ochrana uměleckých děl 2013 – Kniha a knižní vazba
Konference sdružení Arte-fakt se uskuteční 28. listopadu 2013 v konferenčním sále GASK v Kutné Hoře.
Tematické okruhy konference:
- Historický vývoj knihy
- Odborná terminologie
- Technologie restaurování papíru a knihy
- Techniky konzervace a restaurování
- Restaurátorská „retrospektiva“
- Etický kodex a legislativní zakotvení oboru
- Zadavatel – historik – restaurátor
- Správa a ochrana sbírek knižní povahy
KONTAKT: Mgr. et BcA. Radomír Slovik, Radomir.Slovik@upce.cz
vedoucí Atelieru restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů
Fakulta restaurování Univerzity Pardubice
Tel.: 724 722 438
89. / vloženo 13. dubna 2013
Přednáška Je to hlína!, Mgr. art. Luboš Machačko
5. června 2013 od 18 hodin v čajovně Mamaste, náměstí Míru 1, Svitavy
88. / vloženo 13. dubna 2013
Hlína jako tradiční stavební materiál
Zprávu o workshopu a fotogalerii najdete v oddíle Články a akce
Workshop povedou Mgr. art. Luboš Machačko a Mgr. Vladislava Říhová Ph.D.
Hlína je tradičním stavebním materiálem, který v současnosti prožívá svou renesanci. Náplní kurzu bude seznámení účastníků a využitím hlíny v tradiční lidové architektuře s důrazem na využití jílu jako základního materiálu pro výrobu hliněných omítek. Účastníci se seznámí s technologií přípravy omítek, s jejich složením a možnostmi použití. Součástí workshopu bude praktická ukázka, při které si účastníci budou moci vyzkoušet přípravu a aplikaci hliněné omítky na stěnu.
Proběhne v sobotu 15. června 2013 od 9 do 16 hod. Sraz u budovy Fakulty restaurování, zajištěn odvoz do Kamenného Sedliště i zpět. Vstup volný. Svou účast, prosím, potvrďte: eva.novotna@upce.cz, tel.: +420 737 111 507. Těšíme se na Vás!
87. / vloženo 8. dubna 2013
Konference pořádaná Univerzitou Pardubice – Fakultou restaurování u příležitosti 20 let výuky restaurování v Litomyšli (1993–2013) v rámci projektu Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu – Interdisciplinarita v péči o kulturní dědictví II.
23.–24. května 2013, areál zámku Litomyšl
PROGRAM
PŘIHLÁŠKA
Více informací o akcích pořádaných při příležitosti výročí litomyšlské restaurátorské školy (tj. o konferencích, výstavách a workshopech) lze najít zde.
86. / vloženo 29. ledna 2013
V pátek 14. prosince 2012 se uskutečnilo v Ledeburském paláci v Praze na Malé Straně diskuzní setkání Neziskové organizace v péči o kulturní dědictví. Jednalo se o 11. diskuzní setkání projektu Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu (PPPPRO), jehož řešitelem je Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. Více o tomto projektu zde.
Setkání bylo zaměřeno na úlohu neziskového sektoru, občanských sdružení a iniciativ, neziskových organizací a obecně prospěšných společností v péči o kulturní dědictví České republiky. V několika blocích na něm zástupci neziskových organizací prezentovali své aktivity, diskutovali o možnostech a limitech uplatnění neziskových organizací na poli péče o památky, o možnostech vzájemné spolupráce, o oblastech možných dalších aktivit a o spolupráci neziskových organizací s úřady státní správy. pokračování zde
Členové os. Arte-fakt v čilé diskuzi | Diskuze mezi účastníky během přestávky | Tomáš Skalík při prezentaci o.s. Za Opavu | Luboš Machačko při prezentaci o.s. Arte-fakt |
85. / vloženo 8. prosince 2012
Konference s názvem Interdisciplinarita v péči o kulturní dědictví proběhne ve dnech
23. a 24. května 2013 v Litomyšli. Akce je součástí oslav 20. let výuky restaurování v Litomyšli. Cílem organizátorů je prezentovat příspěvky zabývající se teoríí a praxí interdisciplinárního přístupu k obnové kulturního dědictví.
Ke stažení:
VÝZVA K ÚČASTI_CZ
CALL FOR PAPERS_ENG
PŘIHLÁŠKA
84. / vloženo 30. prosince 2012
Hrušková, M. – Holečková, M. – Větvička, V. a kol.,
Aleje, krása ohroženého světa, Mladá fronta 2012.
V době kdy snad již nikdo nepochybuje o tom, že ochrana památek přímo souvisí s ochranou přírody a krajiny, ale kdy přesto dochází k devastaci významných krajinotvorných prvků, někdy dokonce při obnově památkových objektů, si Vás dovolujeme upozornit na publikaci: Aleje, krása ohroženého světa. Na 180 stránkách přibližuje historii a současnost historických alejí jako dobového fenoménu souvisejícího s tvorbou lidských sídel a kulturní krajiny, potažmo s tím, co v současné době nazýváme ochranou kulturního dědictví. Kniha poukazuje na skutečnost, že stromořadí, aleje, ale i jednotlivé stromy lze považovat za druh kulturní památky a jako takové je chránit. Publikace v závěru přibližuje několik příkladů úspěšné ochrany a obnovy stromořadí provedených z popudu veřejnosti a neziskových organizací za spolupráce s vyššími správními celky.
83. / vloženo 30. prosince 2012
Ve čtvrtek 15. listopadu 2012 se uskutečnil 7. ročník konference Restaurování a ochrana uměleckých děl s podtitulem Restaurování a obnova. Konferenci pořádalo o.s. Arte-fakt ve spolupráci s Univerzitou Pardubice – Fakultou restaurování v Litomyšli. Konference se uskutečnila v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Tématem akce byly teoretické i praktické aspekty restaurování a stavební obnovy. Ve dvou přednáškových blocích se autoři příspěvků věnovali projektové a předprojektové přípravě restaurátorského zásahu a pojmům restaurování a řemeslná obnova. Součástí konference byla panelová diskuse pořádaná v rámci projektu „Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnova",ve které hovořili vedle restaurátorů a zástupců památkové péče také projektanti a zástupci stavebních firem.
82. / vloženo 8.listopadu 2012
Členská schůze sdružení Arte-fakt se koná ve čtvrtek 15. 11. 2012 v sídle sdružení na adrese: nám. Národního odboje 48, 284 01 Kutná Hora. Schůze začíná bezprostředně po skončení konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2012, která se koná v GASKu.
81. / vloženo 7. října 2012
Konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2012, pořádaná sdružením Arte-fakt, bude mít letos téma Restaurování a obnova a proběhne 15. listopadu opět v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
ke stažení: podrobný program /
anotace
Další informace o konferenci podá Kateřina Krhánková nebo Jana Waisserová.
80. / vloženo 20. února 2012
Na konferenci Restaurování a ochrana uměleckých děl 2011 v Kutné Hoře vznikla mezi účastníky myšlenka sestavit prohlášení nebo memorandum, ve kterém by byly shrnuty nejpalčivější problémy v oblasti restaurování a památkové péče v ČR. Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek sestavilo na základě tohoto podnětu vlastní prohlášení, jehož text si můžete přečíst.
Toto prohlášení bylo v elektronické podobě rozesláno všem účastníkům konference a v tištěné formě posláno na vybrané instituce zabývající se péčí o památky a restaurováním.
79. / vloženo 23. ledna 2012
Restaurování a ochrana uměleckých děl 2011 – koncepce restaurátorského zásahu.
Ve čtvrtek 24. listopadu 2011 se v prostoru bývalé jezuitské koleje, dnešním sídle Galerie Středočeského kraje, v Kutné Hoře uskutečnil již šestý ročník konference Restaurování a ochrana uměleckých děl. více...
78. / vloženo 31. října 2011
Konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2011
soubory ke stažení:
program
registrační formulář
mapka
77. / vloženo 25. října 2011
Program konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2011 – koncepce restaurátorského zásahu 24. listopadu 2011 / Kutná Hora:
08:30–10:00 Registrace
10:00–10:15 Zahájení / Karol Bayer, Luboš Machačko
10:15–10:35 Zdeněk Vácha / Koncepce restaurování – více otázek či odpovědí?
10:35–10:55 Josef Čoban / Návrhy na restaurování – jsou vůbec zapotřebí?
10:55–11:15 Václav Girsa / Koncepce a výsledky restaurování průčelí východní brány hradu Lipý...
11:15–11:45 Coffee break
11:45–12:05 Jana Waisserová, Jiří Bláha / Restaurování maleb a štuků ve vile zámku Kratochvíle
12:05–12:25 Václav Špale / Koncepce restaurování a rekonstrukce zahradních prospektů zámku Troja.
12:25–13:45 Přestávka na oběd
13:45–14:05 Petra Vávrová / Pojetí restaurátorského a konzervátorského zásahu u fotografických materiálů
14:05–14:25 Martin Zmeškal / Koncepce restaurátorského zásahu – restaurování zlacené polychromie
14:25–14:45 Jakub Ďoubal / Historické a současné přístupy k restaurování Kamenné kašny v Kutné Hoře
14:45 Ukončení prezentační části Přesun na Hrádek
15:10–16:00 Aleš Pospíšil / Komentovaná prohlídka výstavy "Půlstoletí MPR“ v objektu Hrádku
16:00 Ukončení konference
75. / vloženo 2. května 2011
První oznámení – výzva k zaslání příspěvků na konferenci Arte-fakt, o.s.
Restaurování a ochrana uměleckých děl 2011 –
koncepce restaurátorského zásahu
Tématem konference je koncepce restaurátorského zásahu. Záměrem organizátorů je, aby na akci zazněly příspěvky, které budou dané téma reflektovat z hlediska různých oborů podílejících se na obnově památek.
Pořadatel: o.s. Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek
Místo: Galerie Středočeského kraje, Barborská 51 – 53, 284 01 Kutná Hora
Datum: 24. listopadu 2011
Jazyk: čeština
Téma: Koncepce restaurátorského zásahu
Okruhy přednášek:
1. Koncepce restaurátorského zásahu – obsah a výklad pojmu
2. Koncepce obnovy nemovitých kulturních památek
3. Koncepce obnovy movitých kulturních památek
4. Případové studie a příklady z praxe
Formát příspěvků: Text o max. rozsahu 8 stran A4 (WORD dokument),
fotografie 10x15 cm s rozlišením 300dpi ve formátu jpg.
Termín odevzdání příspěvků: 24. září 2011
Prezentace příspěvku na konferenci by neměla přesáhnout 20 min.
Možnost prezentace pomocí posterů.
Zájemci o aktivní účast na konferenci, zasílejte, prosím, název a anotaci příspěvku na adresu: machacko@seznam.cz do 1. 7. 2011. Vzhledem k omezenému počtu přednášejících si pořadatel vyhrazuje právo výběru příspěvku na konferenci na základě přihlášených anotací. O svém zařazení do programu konference budou autoři zaslaných anotací informováni do 5 dní od uzávěrky anotací.
POZVÁNKA KE STAŽENÍ ZDE
74. / vloženo 17. března 2011
Dne 6. dubna v 17 hodin bude v Galerii Univerzity Pardubice v Univerzitní knihovně zahájena výstava Artefakt 2010: Restaurátorské práce v regionu Kutná Hora.
Výstava, původně instalovaná v interiéru chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře-Sedlci, představuje restaurátorské práce realizované v nedávné době v regionu Kutná Hora na významných památkách této kulturně mimořádně bohaté lokality. Pezentovány zde budou práce čtyř restaurátorů (Jakub Ďoubal, Kateřina Ďoubalová, Jaroslav. J. Alt a Jan Vojtěchvský), kteří jsou osobně a pracovně úzce spojeni jak s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice se sídlem v Litomyšli, tak s regionem Kutná Hora. Výstava bude otevřena od 7. dubna do 31. května 2011. Expozici připravil o.s Arte-fakt ve spolupráci s Fakultou restaurování UPa.
pozvánka ke stažení
72. / vloženo 27. ledna 2011
Zápis z členské schůze o. s. Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek
11. listopadu 2010 / Univerzita Pardubice – Fakulta restaurování Litomyšl
71. / vloženo 27. ledna 2011
Ve čtvrtek 11. listopadu 2010 se v Litomyšli uskutečnila konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2010. Tuto akci již popáté za sebou uspořádalo v areálu litomyšlského zámku, zapsaného do seznamu UNESCO, občanské sdružení Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek. Členy této profesní organizace tvoří převážně absolventi, a dnes již i pedagogové, Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Smyslem těchto každoročních konferencí je setkání mladých restaurátorů a konzervátorů s předními odborníky z oblasti péče o památky, výměna informací a diskuse nad aktuálním tématem konference. Tématem letošního ročníku se staly Retuše uměleckých děl, což je téma velmi nosné, neboť zatímco jiné etapy restaurátorského zásahu zůstávají více či méně skryty oku pozorovatele, právě retuše a závěrečná prezentace uměleckého díla určují to, jakým způsobem bude dílo vnímáno odbornou, ale i laickou veřejností.
Na konferenci vystoupilo devět přednášejících, vesměs restaurátorů, kteří na ukázkách z vlastní restaurátorské praxe seznámili publikum s problematikou retuší památek.
70. vloženo 18. listopadu 2010
Občanské sdružení arte-fakt vydává publikaci:
Artefakt 2010
Restaurátorské práce v regionu Kutná Hora/ heritage restoration works in the region of Kutná Hora
Autoři: Jakub Ďoubal, Jaroslav J. Alt, Jan Vojtěchovský, Kateřina Ďoubalová
Vyd.: o.s. Arte-fakt sdružení pro ochranu památek Kutná Hora 2010
130 stran, ISBN 978-80-254-8657-3
Česko-anglická publikace.
Prodejní cena: 160 PRO ČLENY, 220 PRO NEČLENY + 25 KČ POŠTOVNÉ
Tato publikace vznikla jako doprovodný materiál k výstavě představující vybrané restaurátorské práce realizované v několika uplynulých letech v regionu Kutná Hora. Výstava se uskutečnila v měsících červenci až říjnu 2010 v konventním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře-Sedlci. Autoři projektu uvítali možnost blíže seznámit odbornou i širší laickou veřejnost s problematikou restaurování konkrétních uměleckých děl i obnovou komplexnějších architektonických celků. Výstava představila současné restaurátorské postupy v oborech restaurování nástěnné malby (Jaroslav. J Alt, Jan Vojtěchovský), restaurování závěsného obrazu (Jaroslav. J Alt, Jan Vojtěchovský), restaurování kamenné plastiky (Jakub Ďoubal) a kamene a restaurování papíru a knižní vazby (Kateřina Ďoubalová). Další informace o knize a objednávky na info@arte-fakt.cz
UKÁZKY KE STAŽENÍ ZDE: 1. UKÁZKA / 2. UKÁZKA
69. vloženo 26/10/2010
Ve čtvrtek 11. listopadu 2010 se v Litomyšli po skončení konference Retuše uměleckých děl uskuteční členská schůze o.s. Arte-fakt.
68. vloženo 26/10/2010
Program konference o. s. Arte-fakt
67. vloženo 22/06/2010
Letošní ročník nese podtitul: Retuše uměleckých děl.
pozvánka ke stažení zde
66. vloženo 22/06/10
Výstava restaurátorských prací v regionu Kutná Hora
Sdružení Arte-fakt připravilo projekt s názvem Artefakt 2010: restaurátorské práce v regionu Kutná Hora, který je prezentací v nedávné době ukončených nebo probíhajících restaurátorských akcí v Kutné Hoře.
Podrobné informace o výstavě, fotogalerii z vernisáže a výběr článků
z regionálního tisku najdete v sekci články a akce
Pozornost bude zaměřena na restaurátorské práce v oborech restaurování nástěnné malby, restaurování závěsného obrazu, restaurování sochařských děl, restaurování papíru a knižní vazby. Konkrétně budou představeny zejména následující restaurátorské práce: restaurování nástropní malby J. J. Steinfelse „Nejsvětější Trojice“ a restaurování oltářního obrazu P. Brandla „Patroni země České“ v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (doc. Jaroslav J. Alt ak. mal., Mgr. art. Jan Vojtěchovský), dále restaurování sochařských prvků chrámu sv. Barbory anebo restaurování sousoší před Jezuitskou kolejí (Mgr. art. Jakub Ďoubal) a konečně konzervace a restaurování rukopisů a starých tisků ze sbírek SOkA a ČMS Kutná Hora (Mgr. Kateřina Ďoubalová).
Výstava, která bude zahájena 22. července 2010 v prostorách kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře-Sedlci. Zaměří se na prezentaci uvedených restaurátorských zásahů a bude doprovozena přednáškami s cílem informovat veřejnost o situaci v oboru restaurování i aktuálním restaurátorském dění v kutnohorském regionu. Výstava potrvá do konce září.
Projekt je podpořen Nadací Via, prostřednictvím Regionálních grantů Dobročinného fondu Philip Morris ČR.