25. vloženo 11/12/06
Dne 30. 11. 2006 se uskutečnila v prostorách bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli konference Restaurování uměleckých malířských a sochařských děl. Tuto konferenci uspořádalo občanské sdružení Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek.

Cílem konference bylo vytvořit prostor pro mezioborové setkání profesionálů působících v oblasti ochrany památek, přispět k výměně aktuálních informací z oboru a vytvořit příležitost pro navázání nových profesionálních kontaktů, které by bylo možno využít při řešení budoucích projektů.

Konference se setkala, k velké radosti pořadatelů, s velkým zájmem. V průběhu dne ji navštívilo přes sto třicet účastníků, na které čekaly tři bloky přednášek na téma restaurování malířských děl, restaurování sochařských děl a restaurování děl na papíře a příbuzných materiálech.

S úvodním příspěvkem na téma historický vývoj retuše na našem území na příkladu sálu Zemských desek na Pražském hradě vystoupil host konference PhDr. Vratislav Nejedlý. Po úvodním příspěvku následovalo dalších třináct příspěvků profesionálních restaurátorů a technologů.

V předsálí byly instalovány postery přibližující vybraná témata z oblasti ochrany památek. O tyto postery se postaraly VŠCHT v Praze, NPÚ v Praze a nakladatelství Idea servis.
Návštěvníci mohli také navštívit stánky firem Remmers a CSC stavby.
Zpestřením programu bylo polední vypuštění horkovzdušného balónu v klášterních zahradách, o které se postarali studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Poděkování organizátorů patří těm, bez jejichž podpory by se konference nemohla uskutečnit, a to zejména Pardubickému kraji, Fakultě restaurování UPce a firmám Remmers a CSC stavby.

Poděkování patří také všem zúčastněným.
Doufáme, že konference splnila svůj účel a že se na ni podaří navázat i v budoucnu…

Za o.s. Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek
Luboš Machačko

Jednotlivé příspěvky v elektronické podobě si můžete stáhnout
ZDE


aktuální informace / co je Arte-fakt, o.s. / základní dokumenty / informace o členech /
chcete se stát členem? / články a akce / diskuzní fórum / kontakt / odkazy / důležité dokumenty / archiv zpráv